More Website Templates @ Templates.com!

Aktualności

Dołącz do nas!

Bieganie ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Nie wiesz jak zacząć? Czytaj dalej!

Oczywiście wystarczy ubrać wygodny strój sportowy, buty i ruszać w trasę. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto wcześniej zasięgniąć opini osób posiadających doświadczonie, dlatego też najlepiej treningi rozpocząć z trenerem klubowym, to w przypadku KKB MOSIR Krosno nic nie kosztuje, a zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje. W klubie mozna równiez poznać wspaniałych ludzi w każdym wieku, z którymi można spędzac czas nie tylko na trasach biegowych ;) Nie kazdy zostaje wyczynowcem, ale uwazajcie, bieganie wciąga, ... i to bardzo.

Adres e-mail trenera Wacława Katana pod ktorym można otrzymać niezbędne informacje dotyczące rozpoczęcia biegania w klubie - katani55 (at) o2.pl
Mozna rownież od razu przyjsć do klubu. Czytaj więcej o klubie oraz zobacz kiedy odbywają się treningi.

Jak biegać zimą? Porada trenerska Wacława Katana

W tym tygodniu porady trenerskiej udzieli Katan Wacław. Jest to trener [I]Krośnieńskiego Klubu Biegacza Mosir. [/I]Trener sam o sobie mówi: "[I]biegi uprawiam od 18.11.1971 roku. Przebiegłem ponad 130 tysięcy km,uczestniczyłem w 760 imprezach biegowych na bieżni, przełajach i na ulicy". [/I]Jego rekordy życiowe są bardzo imponujące: [I]1500m 4.02, 3000m 8.57, 5000m 15.17, 10000m 32.25, półmaraton 1.12.44, maraton 2.41.57 20km 1.05.37. [/I]Do tego pod swoją opieką trenerską posiada kilkanaście osób.  

Moja porada tygodniowa w tym okresie akumulacji jest bardzo prosta. Znajduje ona zastosowanie w treningu , który prowadzę dla juniorów ,seniorów oraz oczywiście dla siebie. Obciążenia i intensywność jednostek treningowych jest dopasowywana do potencjalnych możliwośći poszczególnych zawodników. Przykładowy mikrocykl tygodniowy w grudniu.

  • * pon. rozbieganie 10 - 12 km sprawność ogólna 10 minut 10 x 100 m rytm[/*]
  • * wt. trucht 3km spr. siła biegowa (podbiegi) - 5 do 10 x 100m podbieg ,spokojny zbieg rytm 100m, powrót trucht i druga seria czyli podbieg ,zbieg , rytm itd. na koniec trucht 3km.[/*]
  • * śr.trucht 3km spr.5 x100m rytm Bc2 2x 4km lub 1x 6km , lub 1 x 8 km w zależności od wytrenowania dla każdego inaczej.[/*]
  • * czw. rozbieganie 12 - 14 km spr 5 x 100m rytm[/*]
  • * piątek trucht 5 km spr. 10 x 1 min. na 1 min. trucht.[/*]
  • * sobota cross terenowy w terenie pofałdowanym 8 - 10 km.[/*]
  • * niedziela wycieczka biegowa 20 - 25 km jeśli przygotowujemy się do maratonu to nawet do 30 km.[/*]


Jest to trening w założeniu że najbliższy start będziemy mieli co najmniej za miesiąc lub dwa. Ma za zadanie
w pierwszym okresie przygotowań naładować spokojnie nasze akumulatory. Co do siły biegowej ja ją stosuję przez cały rok w różnych formach. Jest ona niezbędna w naszej wydolności.

W okresie zimowym i przedstartowym u moich zawodników stosuję siłę podbiegową lub odcinki biegane
z oponą na gumach. W okresie startowym stosuję siłę dynamiczną czyli skipy A,B ,C, wieloskoki. Do tego dochodzą płotki w różnych układach ćwiczeń czyli tzw. pędzel płotkowy oraz rytmy na płotkach. Również bardzo ważnym elementem na płotkach jest skoczność robiona seriami w powtórzeniach. Bardzo ważnym elementem w przygotowaniach są ćwiczenia z piłkami lekarskimi,które usprawniają cała obręcz barkową,ręce ,grzbiet itp. Jeszcze bardzo ważna rzecz odnośnie treningu w okresie zimowym. Musimy brać poprawkę na warunki jakie panują w danym dniu,ponieważ jak jest ślisko i śnieg pod nogami nasz trening nie będzie tak efektywny jak w warunkach letnich czy wiosennych.

Porady trenera dotyczące biegania