Aktualności

  • 2024-02-22Ogólnopolski Mityng Halowy we Wrocławiu
  • 2024-02-13Składka Członkowska
  • 2023-12-18Zapraszamy na treningi dzieci i młodzież
  • 2023-11-11XXVII Bieg Niepodległości i X Zawody Nordic Walking w Krośnie - wyniki
  • 2023-10-20XXVII Biegu Niepodległości i X Zawody Nordic Walking w Krośnie
  • 2023-10-01Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w dwubojach lekkoatletycznych w Przemyślu
  • 2023-09-03Mistrzostwa Europy w Nordic Walking
  • 2023-06-13Mityng im. Edwarda Szklaczyka w Suchej Beskidzkiej
  • 2023-06-11Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego U18 w Stalowej Woli
  • 2023-05-18Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich - nominacja
  • Zobacz pozostałe

Dołącz do nas!

Bieganie ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Nie wiesz jak zacząć? Czytaj dalej!

Oczywiście wystarczy ubrać wygodny strój sportowy, buty i ruszać w trasę. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto wcześniej zasięgniąć opini osób posiadających doświadczonie, dlatego też najlepiej treningi rozpocząć z trenerem klubowym, to w przypadku KKB MOSIR Krosno nic nie kosztuje, a zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje. W klubie mozna równiez poznać wspaniałych ludzi w każdym wieku, z którymi można spędzac czas nie tylko na trasach biegowych ;) Nie kazdy zostaje wyczynowcem, ale uwazajcie, bieganie wciąga, ... i to bardzo.

Adres e-mail trenera Wacława Katana pod ktorym można otrzymać niezbędne informacje dotyczące rozpoczęcia biegania w klubie - katani55 (at) o2.pl
Mozna rownież od razu przyjsć do klubu. Czytaj więcej o klubie oraz zobacz kiedy odbywają się treningi.

II zakres według Wacława Katana

Zapraszam do lektury na temat II zakresu według trenera Krośnieńskiego Klubi Biegacza Wacława Katana.

Dzisiaj chciałbym przedstawić poradę trenerską odnośnie II zakresu i formy zastosowania w treningu biegowym. II zakres jest jedną z form wytrzymałości, czyli wysiłkiem fizycznym o określonej intensywności i ograniczonym czasie trwania.

Jeszcze prościej, jest to podniesienie naszej wydolności na wyższy pułap tlenowy. Prostym pomiarem naszego tempa jest badanie tętna, które w II zakresie nie powinno przekraczać 170 uderzeń na 1 minutę. Bezpośrednio po wysiłku mierzymy tętno przez 10 sekund x 6 co daje sumę uderzeń na minutę. Trening w II zakresie stosujemy około 30 - 35 % objętości w cyklu tygodniowym. Tą jednostkę treningową stosujemy przez cały sezon od akumulacji, intensyfikacji i BPS.

Jednak w każdym z tych etapów intensywność i objętość jest różna. W okresie akumulacji czyli przygotowania ogólnowytrzymałościowego ze względu na warunki atmosferyczne i etap wstępny w treningu stosujemy prędkości nawet o minutę wolniejsze na km w porównaniu z tempem np. na 10km na zawodach. Stosujemy tu odcinki w różnych formach np. 1x4km, 1x6km, 1x8km, 1x10km, lub 2x2km, 2x3km, 2x4km, 2x6km. Długość odcinków będzie miała przełożenie na tempo z jakim je pokonamy. Im dłuższe tym tempo będzie wolniejsze. Te same odcinki biegane w drugim i trzecim etapie przygotowań pokonujemy już na większych prędkościach.

Ma tu wpływ nasze lepsze przygotowanie i wykonana praca w I etapie oraz poprawne warunki do biegania. W mojej 40 letniej praktyce zawodniczej i trenerskiej II zakres traktowałem jako jedną z najważniejszych jednostek treningowych. U moich zawodników ten rodzaj treningu stosuję raz w tygodniu zawsze po sile biegowej w połowie tygodnia. Odcinki dobieram stosownie do potrzeb i potencjalnych możliwości poszczególnych zawodników, dla juniora inne dla seniora inne.

W przypadku amatorów stosuję trening podobny do seniorów lecz na zupełnie innych prędkościach i objętości. Dla przykładu senior, który biega np. 10km w 30 min. czyli 3 min. na km, to II zakres biega 3.10 - 3.15/km. Ten sam dystans amator, który biega 40 min. II zakres biega po 4.30/km.

Natomiast u młodzików w okresie zimowym najdłuższy II zakres 4km po 3.50/km. Jeśli chodzi o zwiększanie dystansu przebieganych km w II zakresie jest to dowolna forma zastosowania, uzależniona od dystansu do jakiego się przygotowujemy, cech woli, motywacji i predyspozycji psychofizycznych. Ja jestem zwolennikiem krótszych odcinków lecz w powtarzalnej formie. Wtedy mam pewność że zawodnik jest naładowany a nie przytłumiony.

Ilość odcinków jest dowolna i można je stosować w różnych formach. Sprawdzoną metodą jest bieganie odcinków o łącznej długości połowy dystansu do klasycznego bieganego na zawodach. Jest to pogląd przedstawiony z moich doświadczeń i nie wszyscy muszą się z tym zgadzać. Jednak zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku spowoduje że zastosowane formy jednostek treningowych w naszym dążeniu do wyniku przyniesie nam wymierne korzyści i satysfakcję z tego co robimy.

W razie pytań do naszego Trenera prosimy pisać na adres katani55 (at) o2.pl !

Porady trenera dotyczące biegania